Træningsdag for farmakonomer i afholdelse af medicinsamtale

Vi tilbyder en træningsdag til farmakonomer i afholdelse af medicinsamtaler.

Farmakonomer, der skal afholde medicinsamtale, skal have viden og kompetencer vedrørende compliance, sygdom og lægemidler, patientcentreret kommunikation samt rammer og redskaber til medicinsamtaler. På denne træningsdag bliver materialet gennemgået og der bliver trænet og givet feedback med afsæt i materialerne, som er tilgængelige under overskriften Medicinsamtale på https://lms.pharmakon.dk/.  

 

Forberedelse:

Det forventes, at du før kursusstart har læst og gennemgået alle elementer i Medicinsamtale: "Farmakonomer der skal afholde medicinsamtaler - viden, teori og praksis" på https://lms.pharmakon.dk/.

Du skal forvente at bruge ca. en dag på forberedelsen inden kurset. 

 

Efter træningsdagen

Efterfølgende skal der laves 5 medicinsamtaler med supervision af en farmaceut hjemme på apoteket.

Kursusfakta
Format
1 dag
Pris i år
3.500 kr. ekskl. moms
Tilmeld dig her
Middelfart
12. jun.
2025

Dine fordele ved at vælge dette kursus

Dit udbytte

Du får mulighed for at udvikle og træne dine færdigheder i Medicinsamtale og få direkte feedback.

Din virksomheds udbytte

Apoteket som sender farmakonomer afsted på denne træningsdag, vil forbedre deres kompetencer og dermed øge kvaliteten af medicinsamtalerne på apoteket og samtidigt undgå at afsætte en farmaceut til at træne på apoteket.

Målgruppe

Kurset er ideelt for farmakonomer, der allerede er godt i gang, men ønsker mere træning, samt for dem, der står overfor at skulle i gang og gerne vil være godt klædt på til opgaven

Kursusagenda

  • Medicinsamtale – film fra materialet – refleksioner og diskussion
  • Anvendelse af materialer fra medlemsnettet
  • Samtykker og dokumentation
  • Compliance og non-compliance
  • Hvem kan tilbydes medicinsamtale?
  • Feedbackguide til vurdering af dialoger
  • Træning af medicinsamtaler
Tilmeld dig her
Middelfart
12. jun.
2025